Vydané v: Fri, Dec 7th, 2012

Hľadá sa endokrinológ, poznámka: v Bratislave nedostatkový tovar

Detská nožička z Pixmac.czPodobne ako pri iných profesiách a špecializáciách, tak aj endokrinológ je nedostatkový tovar. Svoje by o tom vedeli hovoriť Bratislavčania a ľudia zo širokého okolia, ktorí veľa možností na výber nemajú. Situáciu komplikujú aj zmluvy s poisťovňami a kým ešte pred rokmi bolo možné sa k niektorému endokrinológovi dostať, dnes už väčšina z nich neprijíma nových pacientov. Niektorí Bratislavčania tak boli nútení hľadať pomoc až v Trnave, iným zas pomohla skutočnosť, že súkromné zdravotné stredisko Medissimo v Petržalke uzatvorilo zmluvu s poisťovňami a tak sa pomoc sprístupnila v kvalitnej podobe aj tam. Aj keď v závere nájdete tip na miesto, kde hľadať, neodpustím si jednu skúsenosť a „čo sa hovorí“.  (ilustračné foto nožičky: pixmac.cz)

Plánované rodičovstvo odložené
Mladý pár plánoval potomka ale pre overenie dobrého zdravotného stavu a vyhnutie sa možným rizikám chceli skontrolovať stav štítnej žľazy budúcej mamičky. Plán stroskotal pomerne rýchlo v nemocnici v Ružinove, kde pán doktor síce vyzeral, že má záujem pomôcť, prebral odporúčanie obvodného lekára, no po chvíli i tak skonštatoval, že nikoho nového neprijíma. Vtedy na to čakajúci starší pán povedal, že „veľa pacientov je už starších a určite už niekto zomrel a tak by sa istotne nejaké miesto uvoľnilo“, no to už lekár nepočul. Určitú logiku to možno malo, hoci s čiernym podtónom. Ďalšie odporúčania ľudí v čakárni zneli, že v Bratislave sa nedá nájsť voľný endokrinológ.
Nasledovali skúsenosti cez známych, a náhodný tip – návšteva v centre hlavného mesta u Milosrdných bratov. Tam sa situácia nezmenila, keďže i u tohto endokrinológa bolo plno, avšak výnimočne sa pár stretol s príjemným vystupovaním, ochotou pomôcť a radami, kde skúsiť nájsť pomoc s vyššou úspešnosťou. Zrejme priamo pani lekárka bola ochotná sa venovať týmto dvom a ponúkla im telefonický kontakt na iné pracovisko. Tak sa aj stalo, na základe odporúčaní ďalších pracovísk si nakoniec pár našiel pomoc, hoci s časovým odkladom. Pritom šlo len o prehliadku v rámci plánovaného rodičovstva.

Informácie a kontakty nie sú veľmi dostupné
Niektorí ľudia v Bratislave hľadanie endokrinológa vzdali. Vieme o celkom troch, čo mohli, ale pre vážnosť stavu ho ďalej nehľadali. Ide v každom prípade o ženy staršie ako 40 rokov. Napriek informáciám na webe nie sú informácie o dostupnosti u lekárov celkom presné. Podľa osobných skúseností iných už neberú nových pacientov nikde v Bratislave a zo širokého okolia tak majú ešte poslednú možnosť v spomínanom súkromnom zdravotnom centre. Pre platiacich pacientov však ešte existujú s najväčšou pravdepodobnosťou dvaja súkromní lekári v celom regióne. Podobná situácia je aj v iných končinách Slovenska.

Pokiaľ jeden endokrinológ zabezpečuje dôležitú starostlivosť o vážnu oblasť (akou endokrinológia je) pre veľmi veľký územný rozsah a zároveň si svoje poslanie neplní ako by mal, mnohým pacientom môže ublížiť. Najmä tým, čo nemajú možnosť v prípade pochybností nájsť alternatívnu pomoc, iného lekára. Tento problém existuje lokálne na Slovensku v minimálne troch regiónoch.

Kde hľadať
Neobmedzujte sa len na ústne odporúčania a skúsenosti. Pri hľadaní nepochybne môže výrazne pomôcť portál ZZZ.sk, kde možno nájsť súhrn viacerých endokrinologických ambulancií. Práve toto miesto sa dá pokladať za jediné správne, kde existuje viac-menej aktuálny zoznam lekárov. Medzi nimi je možné nakoniec nájsť voľného, ku ktorému bude síce nutné dochádzať možno väčšiu diaľku, avšak pomôžete svojmu telu. Po kliknutí vyberte svoje mesto, a zobrazí sa ponuka všetkých špecialistov. Následne mnohí odporúčajú podľa mena vyhľadať recenzie a príspevky v komentároch. Napríklad, či niekto na webe nespomína zastavenie prijímania nových pacientov, alebo konkrétne situácie, prečo odporúča, alebo neodporúča lekára.

Záznamy ponúkajú aj doplnkové informácie ako je napríklad dostupnosť, alebo zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Príklady tých, čo uvádzajú príjem nových pacientov, ale lepšie je si situáciu overiť aj telefonicky sú napr.:

Autor článku

- Autor článkov o zaujímavostiach v hlavnom meste, o kultúre a bežne dostupných informáciách z Bratislavy.

Hľadá sa endokrinológ, poznámka: v Bratislave nedostatkový tovar