Vydané v: Fri, Apr 26th, 2013

Stavby Bratislavy: mohutná budova Ministerstva vnútra pri Dunaji

Jednou zo zaujímavých stavieb Bratislavy je aj budova ministerstva vnútra ležiaca v tesnej blízkosti nového komplexu Eurovea. Budova ležiaca pri brehu Dunaja je nesmierne veľká a mohutná stavba, ktorá pripomína veľké ruské komunistické stavby a predsa by toto tvrdenie nebolo správne. Stavba na Pribinovej ulici 2 bola totiž postavená v roku 1931 až 1932 a napriek svojej veľkosti a mohutnosti ju postavili veľmi rýchlo. Autorom projektu bol významný architekt František Krupka. Ten je autorom aj budovy Univerzity Komenského stojacej neďaleko.

Ministerstvo vnutra budova Eurovea

Obdĺžniková budova disponuje vo vnútri hlavným átriom, riešená je ako dvojtrakt s dvoma hlavnými schodiskami. Pôvodne bola stavba využívaná ako finančný úrad, dnes slúži ako budova ministerstva vnútra s externým parkoviskom medzi budovou a areálom Eurovey. Budovu mierne zakrývajú vysoké stromy, preto existujú ľudia, ktorí navštívili Euroveu, no nevšimli si vôbec túto stavbu. Jej okná a otvory, ši zdobenie sú súvislo usporiadané a okná samotné sú staršie a drevené. Na čele budovy nad hlavným vstupom sa nachádza slovenský znak dvojkríža na trojvrší a veľký rímskym napísaný rok 1931 v podobe MCMXXXI.

Hlavný vstup je tvorený troma ťažkými sklenenými dvojkrídlovými dverami, z ktorých sa otvárajú len stredné. Schodisko zdobia dva vyvýšené svietniky na stĺpoch a na stožiaroch zástava Slovenskej republiky, a zástava Európskej únie.

Autor článku

- Autor článkov o zaujímavostiach v hlavnom meste, o kultúre a bežne dostupných informáciách z Bratislavy.

Stavby Bratislavy: mohutná budova Ministerstva vnútra pri Dunaji